Smart Home dla Seniora – bezpieczeństwo w domu u osoby starszej

Starszy mężczyzna siedzący na kanapie i posługujący się laptopem

Inteligentny dom dla seniora to nie fanaberia, a konieczność w wielu przypadkach. Bardzo często zdarza się, że stan zdrowia osób starszych nie pozwala im na sprawne przemieszczanie się, ale mimo wszystko chcą one pozostać samodzielne. Ogromną pomocą w takich sytuacjach okazują się udogodnienia w postaci zastosowania nowoczesnych technologii. To one odpowiedzialne są za automatyzację czynności, które do tej pory zajmowały wiele czasu.

Smart home chroni przed zalaniem

 

Obecne w inteligentnym domu seniora narzędzia są szczególnie przydatne, gdy dochodzi do niespodziewanych sytuacji. Często drobna usterka może być początkiem większych problemów, w szczególności w przypadku wody. Zalanie mieszkania przynosi szkody nie tylko właścicielowi, ale także naraża sąsiadów na starty. Dlatego też z pomocą przychodzi czujnik zalania Zigbee, który ma zdolność do przesyłania natychmiastowej zdalnej informacji o detekcji wody w danym pomieszczeniu.

To nowoczesne i wysokiej jakości narzędzie będzie służyć latami. Może być umieszczone na podłodze, ale także na ścianie. Czujnik zalania to przydatny gadżet, który przeciwdziała zalaniu. Pozwala na szybką reakcję domownika, a tym samym –  na zaoszczędzenie pieniędzy.

Czujnik sprzedawany jest w funkcjonalnym komplecie jako Zestaw Bramka bezprzewodowa + Czujnik Zalania Zigbee + Siłownik do zaworu Zigbee TUYA.

Czujnik ruchu i detekcja dymu – smart home seniora

 

Smart dom dla osoby starszej bezsprzecznie powinien zostać wyposażony w czujnik ruchu i dymu. Alarm Bezprzewodowy WiFi pozwoli na zabezpieczenie domu przed włamywaczami. Największą zaletą urządzenia jest czujnik ruchu, który wykryje najmniejsze zmiany w każdym pomieszczeniu. Sam alarm reaguje również na takie subtelne zmiany jak otwarcie okna czy drzwi.

Zabezpieczenie domu przed intruzami jest ogromnie ważne, jednak w kwestii bezpieczeństwa osób starszych nie można pominąć również podstawowej ochrony zdrowia. Alarm włączy się, jeśli w pomieszczeniu zacznie unosić się dym. Oprócz alarmu dźwiękowego w domu urządzenie może wysłać alarm i powiadomienia na telefon. Smart home to bezpieczeństwo i wygoda nie tylko dla osoby starszej, ale też dla innych domowników, którzy zdalnie mogą kontrolować to, co dzieje się w domu.

Mieszkanie seniora – jak ułatwić funkcjonowanie osobom starszym?

 

Bezpieczeństwo w domu osoby starszej to podstawa, jednak nie można pominąć innych ważnych elementów, które będą udogodnieniem w zwykłej codzienności. Sterownik do rolet to urządzenie praktyczne i wygodne. Każdy smart home dla seniorów powinien być wyposażony w automatyczne sterowanie roletami, które umożliwi ich zamknięcie z poziomu aplikacji w telefonie lub przy wykorzystaniu pilota (w przypadku osób starszych najlepiej sprawdza się pilot, jednak inni domownicy mogą skorzystać z możliwości zdalnego sterowania roletami).

Sterownik do rolet wykorzystamy np. w sytuacji, gdy zaczyna padać silny deszcz, a zostawiliśmy w domu uchylone okno. Możliwość elektronicznego sterowania roletami przyda się też wtedy, gdy mieszkanie seniora usytuowane jest w południowej części budynku: możliwość szybkiego i sprawnego opuszczenia rolet przyniesie ulgę podczas dokuczliwego upału.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smart.

Dodaj komentarz