10 najbardziej przydatnych funkcji inteligentnego domu

Kobieta leżąca na kanapie obsługuje za pomocą telefonu smart home uruchamiając odkurzacz

Technologia Smart Home stale zwiększa swoją popularność i znajduje coraz więcej zastosowań: zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w tych już istniejących. Pozwala ona cieszyć się nie tylko komfortem użytkowania domu, ale podnosi też bezpieczeństwo oraz pomaga w generowaniu wymiernych oszczędności. Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej przydatnych funkcji inteligentnego domu, które każdy może wprowadzić do własnego lokum za pomocą odpowiednich urządzeń.

Monitorowanie obecności

Czujnik obecności to urządzenie, które w pomieszczeniu wykrywa nawet najmniejszy ruch – np. pisanie na klawiaturze czy oddychanie! Czujniki popularne w biurach czy toaletach pomieszczeń użytkowych możesz mieć już w swoim domu. 

Za pomocą czujnika obecności masz możliwość skonfigurowania automatycznego sterowania oświetleniem na podstawie wykrywanego ruchu w danym pomieszczeniu. Ponieważ jest on w stanie wykryć ruch nawet za szybą lub cienką ścianą, nie musisz martwić się o gasnące światło w łazience podczas brania prysznica.

Inteligentny termostat

Wydaje się, że polem dającym największe możliwości w oszczędzaniu energii jest ogrzewanie domu. Dzięki sterownikowi głowicy termostatycznej Zigbee TUYA kontrola temperatury możliwa jest z poziomu aplikacji, a po osiągnięciu w budynku/ mieszkaniu wymaganej temperatury na wszystkich zaworach piec wyłącza się samoczynnie. Dodatkowo funkcja otwartego okna automatycznie wykryje gwałtowny spadek temperatury w pomieszczeniu i zamknie dany zawór.

Gniazdka i kontakty WiFi

Chcesz wyłączyć światło bez konieczności wstawania z łóżka? Taką sposobność zyskasz dzięki odpowiednio wyposażonym kontaktom. Dopuszkowy moduł WiFi sterownika do oświetlenia umożliwia regulację oświetlenia nawet bez dotykania telefonu – za pomocą funkcji obsługi głosowej!

Mierzenie temperatury

Monitorowanie temperatury nie tylko informuje nas, jak ciepło jest aktualnie w danym pomieszczeniu, ale daje również możliwość wsparcia zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia. Mini czujnik temperatury na podstawie odczytów może sterować opisaną wcześniej głowicą termostatyczną w sąsiednim pomieszczeniu albo uruchomić urządzenie grzewcze lub chłodzące podłączone do gniazdka z modułem WiFi, o którym mowa powyżej.

Sterowanie roletami

Kolejną przydatną funkcją w utrzymaniu odpowiedniej termiki wnętrza jest automatyczne sterowanie roletami. Za pomocą sterownika rolet WiFi wpuścimy do domu słońce tuż po jego wschodzie, a latem, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy założoną wartość, rolety zamkną się samoczynnie. To rozwiązanie sprawi, że słońce przestanie operować w danym pokoju, a temperatura pomieszczenia obniży się.

Wykrywanie dymu

Jeśli w Twoim domu pojawi się dym, to oprócz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, otrzymasz również powiadomienie na telefon. Odpowiedni czujnik detektor dymu może wtedy zamknąć zawory gazu w mieszkaniu.

Informowanie o otwarciu drzwi i okien

Kiedy dojdzie do otwarcia okna lub drzwi, gdy nie powinno, urządzenie wyśle powiadomienie na Twój telefon. Czujnik stanu otwarcia drzwi/ okien umożliwia też automatyczne wyłączanie oświetlenia po zamknięciu drzwi.

Zapobieganie zalaniu

W razie wycieku wody natychmiast zostaniesz o tym poinformowany w aplikacji. Czujnik zalania zapobiegnie zalaniu mieszkania, odcinając samoczynnie dopływ wody po wykryciu wycieku.

Czy zamknąłem bramę? Zdalne otwieranie bram

Uniwersalny sterownik do bram WiFi zapewnia bezpieczeństwo i komfort używania bramy. Dzięki niemu dowiesz się, czy brama jest zamknięta czy otwarta – nawet gdy przebywasz z dala od domu. To sprytne urządzenie pozwala sprawdzić stan bramy wjazdowej z poziomu aplikacji! Uniwersalny sterownik pozwala użytkownikom na zdalne monitorowanie bram. Zawiera mechanizm, który pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie bramy, niezależnie od (nie)obecności użytkownika. Dzięki temu osoba korzystająca może mieć pewność, że brama została zamknięta – nawet po opuszczeniu posesji.

Samoczynne nawadnianie ogrodu

Wykorzystanie automatyki do podlewania przydomowej zieleni jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale pozwala również oszczędzić wodę, zapewniając jednocześnie równomierne i precyzyjne nawadnianie trawników czy zraszanie rabat kwiatowych.

Dodaj komentarz